Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Vidne: Jeg kunne ikke høre fuglene. Så vidste jeg, at der stadig var risiko for skælv
ØDELÆGGELSER. New Zealands premierminister John Keys ved et af de huse, der blev beskadiget ved jordskælvet i Christchurch. - Foto: ROB GRIFFITH/AP
Christchurchs beboere kæmper for at holde ud, men kraftige jordskælv plager byen.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Se traileren til 'Prometheus'
TV Se traileren til 'Laksefiskeri i Yemen'
TV Se traileren til 'Limbo'
TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
TV Mads Mikkelsen: Jeg gjorde mig klar til at klappe ad alle andre
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:JORDSKÆLV I NEW ZEALAND
Christchurch har ca. 400.000 indbyggere og er den største by på Sydøen, den ene af New Zealands to hovedøer. Byen er New Zealands næststørste.
Den blev grundlagt i 1848 af The Canterbury Association, der ønskede at etablere en ærkeengelsk by på i det frodige landskab.
I dag er byen et industri- og transportcentrum og udgangspunkt for en væsentlig del af den turisme, den enestående natur tiltrækker.
New Zealands Røde Kors har oprettet en indsamling til fordel for jordskælvsofrene. Den findes her.
Ødelæggelserne efter lørdagens jordskælv i den newzealandske by Christchurch er omfattende og kostbare.
Samtidig har næsten 300 efterskælv ramt byen på Sydøen, hvor et jordskælv med en styrke på 7,1 på richterskalaen beskadigede op mod 100.000 af de 160.000 huse i Christchurch-området.
Det kommer til at koste New Zealand knap 17 milliarder kroner at genopbygge byen, vurderer premierminister John Key.
LÆS OGSÅJordskælv i New Zealand gav milliardskader
I Christchurch er nerverne flossede hos mange indbyggere i en by, hvor næsten alle huse og gader bærer spor efter naturkatastrofen.
Det bliver ikke bedre af, at Canterbury-regionen, hvor Christchurch ligger, ustandselig rammes af mindre efterskælv.
Det seneste blev målt til en styrke på 5,1 på jordskælvsskalaen og forårsagede flere skader på bygninger, der allerede var svækkede efter lørdagens kraftige jordrystelse.
»Da jeg tog på arbejde ved 05-tiden i morges, kunne jeg ikke høre fuglene kvidre. Så vidste jeg, at jordskælvene stadig er her«, siger Hessie Toms til den lokale avis, The Press.
Dagens skælv var ifølge hende »et helvedes stød«.
»Nu tager jeg hjem. Vi havde ikke revner i vores hus før. Min mand har lige ringet og sagt, at det har vi nu.«
LÆSJordskælvsøjenvidne: »Som at få et godstog gennem huset«
Geologerne advarer om, at befolkningen kan vente et kraftigt efterskælv i størrelsesordenen 6,1.
»Det her er, hvad jordskælv gør. De forårsager efterskælv i et stykke tid, så nerverne bliver flossede. Med et jordskælv som det her på 7,1 siger tommelfingerregelen, at man får efterskælv på op til en enhed lavere - i dette tilfælde med en styrke på 6,1«, siger John Townsend fra Victoria Universitet i hovedstaden Wellington.
LÆS OGSÅVoldsomt jordskælv rammer New Zealand
I Christchurch' østlige forstæder har skælvene fået en stank af svovl til at brede sig fra undergrunden, så en lugt af rådne æg hænger over områderne, skriver newzealandske medier.
Skælvet har afsløret, at der løber en hidtil uopdaget forkastning gennem dele af Christchurch. Og det får byens borgmester, Bob Parker, til at overveje, om de værst ramte områder skal genopbygges.
»Det vil for stedse ændre den måde, vi ser på byens udformning på. Gennem historien har vi bygget mange huse i den del af byen, men jeg tror, at vi må genoverveje det«, forklarer han.
LÆS100.000 hjem er ødelagt af jordskælv
»Det vender sig i mig. Får det her ingen ende? Det er ligesom at bo i en malstrøm. Vores mandskab er grædefærdigt, elforsyningen er afbrudt og mange mennesker er meget, meget oprømte«, mener Bob Parker.
»Det her er et hammerslag i mange menneskers håb«, siger han ifølge nyhedsbureauet AP.
New Zealand ligger i en jordskælvszone og rammes hvert år af op mod 14.000 skælv. Cirka 150 af dem mærkes og færre end ti om året gør skade, viser statistikkerne.
Se også
Skade koster Thomas Sørensen EM-plads
Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.
Jordskælv efterlader død og ødelæggelse i Italien
Et kraftigt jordskælv målt til 5,8 har rystet et område nord for Bologna.
Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band
Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig
Med en sejr i Texas i dag bliver Mitt Romney reelt Obamas udfordrer.
Regeringen vil hente 2,7 milliarder på afgifter
Afgifter på blandt andet sukker og fedt skal være med til at finansiere regeringens skattereform.
Bonnichsen: PET-sag rummer den første 'uddannede' terrorist
Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes
Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.
Aftalt spil rykker tæt på EM-slutrunden
Rapport om CIA-fly afviser dansk dobbeltspil
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
27. maj. KL. 09.40 TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
25. maj. KL. 19.47 TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
25. maj. KL. 10.51 TV Sprogtvist udløste slagsmål i parlament
25. maj. KL. 08.15 TV Spanske demonstranter afspærrer vej med brændende dæk
Det arabiske oprør
Superficial Song Contest: Baku Opts for a Party over Politics
Rapper Najafi on the Fatwa: 'Fundamentalists Can't Take a Joke'
Greek Leftist Leader Alexis Tsipras: 'It's in Europe's Interest to Lift the Austerity Diktat'
'Pay Your Taxes': Greeks Furious Over Harsh Words from IMF and Germany
EGYPT ELECTIONS: Protesters torch HQ of presidential candidate Shafiq
News Wires
SYRIA: Annan set for crunch talks with Syria?s Assad
News Wires
FRANCE: France's new PM Ayrault most popular in 50 years
Rachel HOLMAN
CANADA: Quebec protest leaders to meet government for talks
News Wires
Conte?s Home Searched in Match-rigging Inquiries
WATSON GEORGE GILES
A Ministry for the Bel Paese?s Assets
WATSON GEORGE GILES
Bossi?s Bought Degree Costs University Its State Recognition
WATSON GEORGE GILES
Montezemolo Does Not Rule Out Standing in 2013 Election
WATSON GEORGE GILES
Ny reform: Skat erstattes af fæstebonde-system
Modetips