Annonce
Internationalt 24. jul. 2011 KL. 09.47

Massemorder under planlægningen: Jeg er ved at blive opdaget

Anders Breivik beskriver, hvordan han var ved at blive afsløret i sin udåd.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Terror i Norge


22. juli kl. 15.26 2011 eksploderede en bombe i Oslos centrum. Otte personer blev dræbt.

Få timer efter gik en bevæbnet mand klædt som politimand omkring på øen Utøya, hvor unge fra Arbeiderpartiets ungdoms-
organisation var samlet. 69 blev dræbt.


INTERAKTIV GRAFIK: Følg Anders Behring Breiviks rute på Utøya

Den 33-årige højreekstremist Anders Behring Breivik har erkendt begge angreb.

Retssagen begyndte 16. april.

Læs alt om terrorangrebene

Anders Breivik gik i månedsvis rundt hunderæd for at blive afsløret i sit uhyggelige forehavende.

Den 32-årige massemorder, der sent i aftes tilstod forbrydelsen, har beskrevet planlægningen af fredagens dobbelte terroranslag i Norge i en 1.500 sider lang dagbog.

Den afslører, at Breivik i årevis havde indrettet sit liv efter at udføre angrebet i Oslos centrum og på øen Utøya, hvor der var ungdomslejr. I alt endte han med at dræbe 92 mennesker.

Men flere gange undervejs følte Anders Breivik, at projektet var ved at ramle om ørerne på ham. Naboer og turister var gentagne gange forbi den gård i byen Åsta, som Breivik havde lejet for at få ro til at producere bombe og lægge planer. Politiet kørte også gentagne gange forbi huset og gav den 32-årige højreradikalist hjertebanken.

LÆS OGSÅDen 32-årige terrorsigtede mand tilstår Oslomassakre

Og 18. juni, altså lidt over en måned før massakren, fik han besked om, at udlejerens kone ville komme op til gården for at hente nogle ting.

»Jeg er fucked!«, skriver han ifølge vg.no i dagbogen.

50 procents chance
Anders Breivik kunne ånde lettet op, da han fik overtalt udlejeren til at udsætte konens besøg til 21. juni. Dermed fik han tid til at præparere gården på besøg udefra.

»På dette punkt vurderede jeg, at der var 50 procents chance for, at hun ville blive mistænksom nok til at kontakte myndighederne«, hedder det i dagbogen.

LÆS OGSÅStoltenberg: Der kunne nemt have været mange flere omkomne

Sommerens finpudsninger af angrebsplanerne, der altså inkluderede detonering af en 500 kilo tung bombe i Oslo centrum og efterfølgende skudmassakre 40 kilometer væk, kom ovenpå et halvt års - ifølge Breivik - slid for at få projektet til at hænge sammen,

Krumspring i hverdagen
Han skulle foruden bombeudstyret anskaffe sigskudsikker vest, beskyttelsesudstyr og to skydevåben - deriblandt en Glock 17-pistol.

Den slags er dyrt. Og derfor så den pengetrængende Breivik sig nødsaget til allerede i 2006, tidligt i planlægningsforløbet, at flytte ind hos sin mor.

Det krævede sine krumspring i hverdagen.

»Du har selvfølgelig brug for mange dækhistorier, og du har brug for adgang til loft og/eller kælder, når du har hemmeligheder, mens du bor med en anden person. Så længe du blot passer på, at personen, du bor med, ikke finder ud af, hvad du egentlig arbejder på, er det ikke noget problem at bo med andre, indtil du begynder på din udviklingsfase«, skriver Breivik med henvisning til sin 'udviklingsfase' alene i den lejede gård i Åsta.

LÆS OGSÅMorder skød halvanden time inden politiet kom

På internettet bestilte han de kemikalier, der senere skulle blive til dødelige eksplosiver.

»Jeg er lidt bekymret men har troværdige dækhistorier for hvert kemikalie (bortset fra et), hvis der skulle komme nogen komplikationer«.

Dobbeltliv på gården
Brekviks havde venner. Og de begyndte gradvist at undre sig over, hvorfor han isolerede sig på en fjern gård.

Kontakten blev plejet, men det foregik med konstante forsikringer om, at han snart ville vende tilbage til Oslo og at de ikke skulle komme og besøge ham

»Jeg mærker et stadig større pres fra mine venner og min familie, som vil komme og besøge mig på gården«, skrev den kommende morder ifølge vg.no.

»Jeg svarer dem, at jeg vil være færdig med hele sæsonens arbejde i løbet af x antal uger, og at de er velkommen til at besøge mig til den tid. Det har fungeret i to måneder, men presset vil øges mærkbart«, skriver han.

LÆS OGSÅPolitiken.dk i Norge: Ligbilerne holder side om side langs kysten

Ser det selv som heltegerning
Selv en prøvesprængning af bomben lykkedes Breivik med, uden at omgivelserne anede uråd.

I sidste ende opdagede ingen Anders Breivik, og derfor fik han i fredags held til at udføre det, han selv ser som en heltegerning.

Resten af verden betragter det som et af de værste terrorangreb nogensinde.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 14.01

Forhandlingspartier: Skatteudspil er fyldt med ukrudt og bitre piller

Enhedslisten, Venstre og DF lægger op til hårde forhandlinger om skat.

Danmark
29. maj. KL. 13.24
TERRORMISTANKE. PET har pågrebet to dansksomaliske brødre, der sigtes for at forberede et terrorangreb. Arkivfoto fra en tidligere aktion mod terrormistænkte. - Foto: JENS DRESLING

Forskere: Danmark et vigtigt mål for terroristerne

Radikaliseringen kan ske meget hurtigt. Og Danmark risikerer, at terrorister nu vil gå efter almindelige mål.

EURO 2012
29. maj. KL. 11.14
Konkurrenter. Lindegaard (t.v.) og Andersen til træningen i Helsingør i søndags. - Foto: ANTHON UNGER

Lindegaard anser sig selv som det bedste valg

Anders Lindegaard erkender, at han mangler kampe. Men han vurderer også, at han er den bedste keeper i EM-truppen.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien