Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 27. jan. 2012 KL. 15.45

Millionbonus til britisk bankdirektør vækker harme

Direktør i den nationaliserede Royal Bank of Scotland får stor check af regeringen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Briterne skummer af raseri over, at bankdirektører fortsat forgyldes med bonusser, mens landet driver mod recession.

Indignationen har fået ny styrke, efter det er kommet frem, at direktøren for den nationaliserede Royal Bank of Scotland er blevet tildelt en bonus på en million pund (8,9 millioner kroner) kort efter den seneste fyringsrunde, der har kostet 4.000 af bankens medarbejdere deres job.

Bonus blev halveret
Stephen Hester, som bankdirektøren hedder, har ellers fået halveret sin bonus i forhold til 2010. Men det har ikke kunnet stoppe kritikken.

Bonusbeløbet for 2011 svarer til det niveau, som den konservative premierminister, David Cameron, har anbefalet. Bonussen er udbetalt i aktier og kan tidligst konverteres i 2014.

De britiske skatteborgere har måttet punge ud med mange milliarder pund, efter Royal Bank of Scotland kollapsede under finanskrisen i 2008, og det er den kendsgerning, som oppositionspolitikere og fagforeninger påpeger.

Opgave for premierministeren
Lederen for Arbejderpartiet, Ed Miliband, mener, at premierministeren skulle have forhindret, at bankdirektøren fik sin bonus.

»Dette er manglende lederskab fra premierministeren. Han har i månedsvis lovet at gribe ind over for ekstravagante bonusser og direktørlønninger, og nu har han nikket ja til en bonus på en million pund«, siger Miliband til Sky News.

David Fleming fra den største britiske fagforening, Unite, er enig i fordømmelsen.

»På hvilken planet bor Stephen Hester og hans kumpaner«, spørger han.

»Hvordan kan den højest placerede i Royal Bank of Scotland, der er ansvarlig for fyringen af 21.000 ansatte, blive belønnet på denne måde«, fortsætter han.

En talsmand for banken siger, at Hester ikke havde nogen andel i bankens kollaps og efterspillet, hvor den måtte bede den britiske stat om at redde den.

Ifølge BBC er Camerons regering gået med til bonussen, fordi den frygtede, at Hester og det meste af bankens bestyrelse ville træde tilbage, hvis ikke den blev givet.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 11.25
Foto: JUST LARS

Regeringen fremlægger sin skattereform

Thorning, Søvndal og Vestager præsenterer 'Danmark i arbejde - skattereform'.

Koncerter
29. maj. KL. 10.52
Ikoner. 'De Eneste To 2' eller 'Den dumme og den kedelige'. Thomas Helmig og Steffen Brandt slår de musikalske pjalter sammen. - Foto: Collage: Thomas Sjørup og Jens Dresling (arkiv)

Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band

De to ærkeaarhusianere har allerede skrevet et par håndfulde fælles sange.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien