Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 17. jun. 2012 KL. 22.20

Venstrepartiet Syriza erkender nederlag ved græsk valg

Alexis Tsipras, leder af Syriza, ønsker det konservative Nyt Demokrati tillykke med valgsejren.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det begyndte med Grækenland

Indtil videre har fire lande i eurozonen modtaget hjælpepakker fra EU for at redde en skrantende økonomi.

Det begyndte med Grækenland, hvis enorme gæld skabte en frygt for, at landet kunne gå i betalingsstandsning. Derfor bevilgede landene i eurozonen i maj 2010 lån på flere hundrede milliarder kroner på betingelse af en række omfattende besparelser. Dette var ikke nok, og endnu en hjælpepakke kom på plads i 2012.

Også Irland og Portugal har modtaget hjælpepakker i milliardklassen, og i øjeblikket forhandles der om detaljerne i en hjælpepakke til Cypern.

Den økonomiske krise har også betydet skrappe reformer i Italien, mens Spanien og Portugal slås med en enorm arbejdsløshed.

Alexis Tsipras, leder for Grækenlands venstreradikale parti Syriza, erkender, at hans parti ikke bliver største parti efter parlamentsvalget søndag.

Tsipras har i en telefonsamtale ønsket lederen for det største parti, det konservative Nyt Demokrati, Antonis Samaras, tillykke med sejren.

Det siger en talsmand for Syriza.

LÆS OGSÅKonservative står til at vinde græsk valg

Alexis Tsipras ankom søndag aften til partihovedkvarteret og blev hyldet af sine partikammerater.

Syriza er imod den gældspakke, som Grækenland har aftalt med andre euro-lande og IMF, Den Internationale Valutafond.

Antonis Samaras erklærer sig samtidig som vinder af valget, og lover i sin første udtalelse, at Grækenland vil være »forankret i eurozonen«.

Socialisterne klar med støtte
Med godt halvdelen af stemmerne talt op har Nyt Demokrati fået 29,5 procent af stemmerne, mens Syriza har fået 27,1 procent.

Socialistpartiet Pasok får 12,3 procent.

Pasoks leder Evangelos Venizelos siger, at hans parti er parat til at støtte en koalitionsregering med de konservative under forudsætning af, at andre venstrefløjspartier kommer med.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

ritzau