Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 14. jul. 2012 KL. 17.40

Obama kræver svar fra Romney - som til gengæld vil have en undskyldning

Republikanernes præsidentkandidat nægter at have sendt job ud af landet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Valgkamp i USA


Den amerikanske præsidentkampagne er for alvor gået i gang.

Obama beskylder den republikanske præsidentkandidat, rigmanden Mitt Romney, for at have været med til at sende amerikanske job ud af landet.

Det afviser Romney, som i stedet kræver en undskyldning fra præsidenten.

LÆS ARTIKELObamas kampagneleder: Romneys pengetank kan koste os præsidentposten

Hele debatten tager udgangspunkt i inversteringsfirmaet Bain Capital, som Romney var med til at starte i 1994, men som i sluthalvfemserne valgte at flytte produktionen til udlandet.

Hvad var Romneys rolle?
Præsident Barack Obamas kampagne har kritiseret den republikanske kandidat for hans ageren i Bain Capital, som de anklager for at have flyttet amerikanske arbejdspladser til udlandet til gavn for investorerne og dermed for rigmanden, der vil være republikansk præsident.

»Jeg spillede overhovedet ingen rolle i Bains bestyrelse efter februar 1999«, sagde Mitt Romney i et interview med ABC fredag aften lokal tid.

LÆS OGSÅRepublikanere angriber Obama efter indvandringslempelser

Den seneste uge er der blevet rejst tvivl om, hvilken rolle Romney spillede i beslutningerne mellem 1999 og 2002 om at flytte produktionen.

Opgørelser fra amerikanske finansmyndigheder har i løbet af ugen antydet, at Romney, modsat hvad han siger, sad med ved bordet, da beslutningerne om at sende job ud af landet, blev truffet.

Forhandlede afsked
Flere amerikanske medier beskriver, hvordan unavngivne medlemmer af Obamas stab beskylder Romney for at lyve om sin rolle i Bain Capital.

Det var med til, at præsidenten i går krævede at få et svar fra Romney om hans rolle i firmaet.

LÆS OGSÅJobtal giver begmand til Obama

»Jeg mener, at Romney til syvende og sidst skal besvare de her spørgsmål, fordi han aspirerer til at blive præsident, og en af de ting, du lærer (som præsident, red.) er, at du er ansvarlig for dine handlinger«, sagde Obama i går til et interview med WJLA-TV i Virginia.

Og han fik et svar. Romney forklarede, at han forlod firmaet i 1999, men beholdt ejerskabet, imens han forhandlede sin afsked på plads.

Venter på en undskyldning
Den udtalelse støtter Bain Capital ifølge Washington Post op om. Men flere amerikanske medier pointerer, at han - om end han ikke har været med til at træffe beslutningen - stadig har profiteret på, at job blev sendt ud af landet.

Anklagerne fra Obama og hans stab fik Romney til at kræve en officiel undskyldning fra præsidenten. Kravet fuldte efter et interview, hvor han rettede en stærk kritik af præsidenten.

LÆS OGSÅModstand mod Obamas sundhedsreform bygger på myter

»Det her er simpelthen under præsidentembedets værdighed«, sagde Romney til ABC.

Det vides endnu ikke, om Obama giver Romney en undskyldning, og om han mener, at modstanderens svar har været fyldestgørende.