Politiken.dk i Kairo: Morsis støtter er nervøse for at blive angrebet

MOBILISERING. Morsis tilhængere har samlet sig i to grupperinger i Kairo. Politikens korrespondent har besøgt den ene.
MOBILISERING. Morsis tilhængere har samlet sig i to grupperinger i Kairo. Politikens korrespondent har besøgt den ene.

Mænd, kvinder og børn. Den afsatte præsidents tilhængere, der har samlet sig foran universitetet i Kairo, er i alle aldre.

De holder sig sammen for at markere deres afsky mod militærets indgriben, som de i går og i dag har været vidner til, men det foregår i en anspændt stemning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Hvad har Nynne og Mille Dinesen tilfælles?⁠ 'Fjernsynsklubben' er tilbage! Og noget går op, da de ser første afsnit af 'Nynne', der på nogle måder har sin oprindelse på selv samme Politiken. Magnus og Felix genbesøger rucolaens storhedstid og diskuterer, hvordan både skuespillere og journalister kan være vidunderligt selvhøjtidelige.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her