Med konkrete løfter som hurtigere internet i udkantsområder stak EU-kommissionsformand Ursula von der Leyen en forsigtig hånd ud til Grønland på sit besøg.

For grønlænderne ser von der Leyen mere charmerende og tilforladelig ud end Trump

Kommissionsformand Ursula von der Leyen (tv.)  havde  200 millioner euro ekstra (cirka 1,5 milliarder kroner) med til grønlænderne plus en samarbejdsaftale og et løfte om at fordoble EU-støtten til Grønland i det næste syvårige EU-budget til i alt små 4 milliarder kroner frem til 2034.  I midten står landsstyreformand Jens Frederik Nielsen og til højre statsminister Mette Frederiksen (S). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Kommissionsformand Ursula von der Leyen (tv.) havde 200 millioner euro ekstra (cirka 1,5 milliarder kroner) med til grønlænderne plus en samarbejdsaftale og et løfte om at fordoble EU-støtten til Grønland i det næste syvårige EU-budget til i alt små 4 milliarder kroner frem til 2034.  I midten står landsstyreformand Jens Frederik Nielsen og til højre statsminister Mette Frederiksen (S). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Sælskind?

Spørgsmålet så ud til at komme lidt bag på Ursula von der Leyen, EU’s kommissionsformand, da hun stod side om side med landsstyreformand Jens-Frederik Nielsen og statsminister Mette Frederiksen (S) til pressemøde i Nuuk mandag eftermiddag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her