Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Skoler åbner igen efter et halvt års ebola-lukning

begravelse. Sundhedsmedarbejdere begraver liget af en kvinde i Monrovia i Liberia. Kvindes vurderes at være død som følge af ebola.
begravelse. Sundhedsmedarbejdere begraver liget af en kvinde i Monrovia i Liberia. Kvindes vurderes at være død som følge af ebola.
Lyt til artiklen

Fra begyndelsen af februar genåbnes skolerne i Liberia. I august valgte landets regering at lukke skolerne som led i bekæmpelsen af det igangværende ebolaudbrud i landet.

Liberia er et af de tre hårdest ramte lande.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
I Danmark debatterer vi ulve. I Rumænien bliver stadig flere mennesker overfaldet og dræbt af bjørne. Politikens Lea Wind Friis og Andreas Sterup-Teper tog op i de rumænske bjerge, hvor hotellerne har kradsemærker på dørkarmen og elektrisk hegn for porten.​ Og så tog de ind i skoven. For selv at møde en bjørn.​

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her