Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 28. feb. 2008 KL. 11.33 opdateret 28. feb. 2008 KL. 12.03

Fælles nordisk aktion mod terror

Svensk og norsk sikkerhedspoliti har i en koordineret aktion anholdt seks personer mistænkt for planlægning og finansiering af terror.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Tre personer er blevet anholdt i Stockholm i morges mistænkt for at forberede og finansiere terror.

»De er mistænkt for forberedelse af et terrorangreb og finansiering af terrorisme. Og jeg kan sige, at de anholdte ingen kobling har til Muhammedebillederne og de såkaldte Muhammedhunde«, siger pressesekretær fra det svenske sikkerhedspoliti Säpo Jakob Larsson til Aftonbladet - med henvisning til kunstneren Lars Vilks akvareller af profeten Muhammed.

Alle de anholdte er mænd og alle er svenske statsborgere.

Aktion i Oslo
Samtidig med den svenske aktion har det norske sikkerhedspoliti PST anholdt tre personer på adresser i Oslo. Og Jakob Larsson fortæller, at der er tale om en samordnet aktion mellem de to efterretningstjenester.

De tre, der er anholdt i Oslo, er mistænkt for terrorstøtte og vil blive fremstillet i retten med henblik på en varetægtsfængsling.

»PST har i dag til morgen pågrebet tre personer mistænkt for brud på straffelovens paragraf 147b om finansiering af terror i udlandet«, siger informationschef i PST Martin Bernsen til VG Nett.

Ifølge den norske avis VG skal en af de anholdte være fra Somalia, og anholdelserne skal være sket efter længere tids overvågning af det afrikanske miljø i Oslo.

Længere tids overvågning
I begyndelsen af året har chefen for den norske efterrretningstjeneste PST-chef Jörn Holme sagt, at sikkerhedspolitiet holdt øje med flere grupper, som brugte Norge som base for terroraktioner i udlandet.

»Det handler om få, men farlige personer«, sagde chefen dengang til VG.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
29. maj. KL. 10.00 opdateret KL. 10.05
Ude. Thomas Sørensen blev skadet i weekendens kamp mod Brasilien, som landsholdet tabte med 3-1. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skade koster Thomas Sørensen EM-plads

Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.

Uovervindelig? Hvis Mitt Romney vinder halvdelen af de delegerede i dagens primærvalg i delstaten Texas, vinder han samtidig reelt posten som republikanernes præsidentkandidat mod Obama. - Foto: Olivier Douliery

Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig

Med en sejr i Texas i dag bliver Mitt Romney reelt Obamas udfordrer.

Succes. Peter 'Ålen' Aalbæk Jensen kan se tilbage på et glimrende Cannes-år. - Foto: Thomas Sjørup (arkiv)

Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes

Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen