Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 20. jan. 2003 KL. 09.15

Sydafrikansk agent i søgelyset for Palmemord

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
En uafhængig svensk arbejdsgruppe, som i flere år har forsøgt at komme nærmere sandheden om mordet på statsminister Olof Palme, har nu en sydafrikansk agent i kikkerten, skriver den svenske avis Dagens Nyheter.

Arbejdsgruppen har givet sine oplysninger videre til politiets Palmegruppe, hvor chefen for kriminalpolitiet Lars Nylén tager oplysningerne meget alvorligt.

»Man er jo nærmest immun over for nye oplysninger i Palme-sagen, men denne gang, må jeg indrømme, steg pulsen lidt. Det handler om en person fra den sydafrikanske efterretningstjeneste på den tid og ikke fra politiet«, siger han.

Var i Stockholm på mordnatten
Den sydafrikanske agent har ikke tidligere været nævnt i forbindelse med efterforskningen af mordet, som fandt sted på Sveavägen i Stockholm 28. februar 1986.

Den sydafrikanske agent befandt sig ifølge arbejdsgruppen i Stockholm på mordnatten.

Tip fra forretningsforbindelser
Den svenske forretningsmand Kent Aland, som er med i arbejdsgruppen, fik et tip om sydafrikaneren gennem sine forretningsforbindelser.

Han fik efterfølgende et samarbejde i gang med kriminalpolitiets Tommy Lindström, to tidligere socialdemokratiske ministre og nogle sydafrikanere, som har forbindelser til det daværende militære sikkerheds- og efterretningsvæsen.

Afviser at gå efter dusør
Den svenske forretningsmand har foreløbig kastet 1,7 millioner kroner ind i arbejdet.

Han afviser over for Dagens Nyheter, at han går efter dusøren på 50 millioner kroner.

Palme støttede ANC
Sydafrikanerne bor ikke længere i Sydafrika.

Han blev ikke nævnt i forbindelse med det tidligere 'Sydafrika-spor', som det svenske politi efterforskede tilbage i 1996.

Motivet til mordet skulle være Olof Palmes stærke støtte til ANC under apartheid-tiden.

Politiken.dk