Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 22. maj. 2008 KL. 11.30

Huller i sikkerheden i Oskarshamns atomkraftværk

Det svenske atomkraftværk Oskarshamn lever ikke op til sikkerhedskravene, der skal hindre terrorangreb.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Enhver, som forsøger at komme ind med våben eller sprængstoffer, skal afsløres.

Det krav skal de svenske atomkraftværker leve op til. Reglerne blev indført den 1. januar i år. Men Oskarshamn-værket kan ikke opfylde sikkerhedskravene og har - forgæves - forsøgt at få dispensation fra dem, rapporterer de svenske medier.

I går afslørede en tilfældig stikprøve spor efter sprængstoffer hos en mand, der var på vej ind i a-kraftværket. Den har ført til en omfattende søgen efter bomber på atomkraftværket.

Fik nej til slappere adgangskontrol
Den svenske kernekraftinspektion har afvist at lade Oskarshamn operere med en ringere sikkerhed end den, der kræves. Derfor har værkets ledelse fået ordre til at installere adgangskontrolsystemer senest i til december.

Oskarshamn er det eneste af de svenske atomkraftværker, der ikke opfylder sikkerhedsbestemmelserne, når det gælder om at kontrollere de mennesker, der får adgang til reaktorerne.

Alvorlige sikkerhedsfejl
I forvejen har der ved flere lejligheder vist sig at være alvorlige sikkerhedsproblemer ved svenske a-kraftværker. Sidste år viste prøver, at personalet på et af værkerne havde drukket eller taget stoffer. Og i Barsebäck blev kølevandet på et tidspunkt koblet fra ved en fejl.

I andre tilfælde har værkerne ikke opdaget, at sikkerhedssystemer ikke fungerede.

I Oskarshamn har de ansattte eksempelvis prøvekørt en reaktor uden at nødstop-systemerne var tilsluttede. Det har også været i drift, selv om et sprinklersystem ikke duede.

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 11.25
Foto: JENS DRESLING (arkiv)

Regeringen fremlægger sin skattereform

Thorning, Søvndal og Vestager præsenterer 'Danmark i arbejde - skattereform'.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Debat
29. maj. KL. 10.23

Vi må af med hashklubberne

Vi kan ikke acceptere den kriminalitet, der følger i kølvandet på hashklubberne.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen