Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 9. mar. 2009 KL. 10.33

Nato-general: Vi vinder ikke i Afghanistan

Der er store problemer i den sydlige del af landet, hvor blandt andet danske soldater opererer, siger amerikansk general.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De faldne soldater

Siden 2002 er dusinvis af danske soldater faldet i Aghanistan - de fleste som følge af vejsidebomber.

De internationale soldater i Afghanistan vinder ikke deres kamp mod Taleban-styrker i den sydlige del af landet.

Det siger general David McKiernan, der er chef for de amerikanske og internationale styrker i Afghanistan, til den britiske tv-station BBC.

Han erkender, at mens det nogle steder er lykkedes for styrkerne at slå hårdt ned på Taleban, så er der store områder - især i den sydlige del, hvor de danske og britiske styrker har baser - hvor der skal en større indsats til for at få kontrol over situationen.

»Der er store områder særligt i det sydlige Afghanistan - men også i den østlige del - hvor vi ikke vinder, og hvor der skal langt mere til for at kunne sige, at afghanerne eller koalitionen vinder sine kampe«, siger David McKiernan.

USA sender 17.000 flere soldater
Hans udmelding kommer samtidig med, at USA's præsident, Obama, forbereder at sende yderligere 17.000 amerikanske soldater til Afghanistan i forsøget på at få stabiliseret den forværrede sikkerhedssituation.

Britiske hærchefer, ministre og uafhængige observatører har gentagne gange talt om et »strategisk dødvande« i det sydlige Afghanistan, hvor britiske styrker har mistet omkring 150 soldater siden 2001.

Ritzau