Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 16. mar. 2009 KL. 07.16

Højrehøg ny udenrigsminister i Israel

Det israelske højrefløjsparti Likud er enige med Yisrael Beitenu om at danne regering. Det kan skabe problemer med USA.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Israels centrum-højre Likud-parti tog i nat første skridt i retning af at danne en ny israelsk regering, da det indgik en koalitionsaftale med partiet Yisrael Beitenu, der tilhører den yderste højrefløj.

Det oplyser en talskvinde for Likud efter flere timers forhandlinger mellem de to partier.

Den kommende regeringschef Benjamin Netanyahu vil Ifølge israelske medier gøre Yisrael Beitenus leder, Avigdor Lieberman, til ny udenrigsminister. Partiet får yderligere fire ministerposter, heriblandt det ministerium, der har ansvaret for indenlandsk sikkerhed, oplyser Likuds talskvinde Miri Reihman.

På kollisionskurs med USA
Avigdor Lieberman, der kommer fra den tidligere sovjetrepublik Moldova og taler russisk, er kendt for sine stærkt antiarabiske holdninger.

Reuters skriver, at koalitionsaftalen mellem Likud og Yisrael Beitenu kan betyde, at Israel kommer på kollisionskurs med USA's præsident Obama, hvis regering har som mål, at der dannes en palæstinensisk stat.

De to partier har ikke tilstrækkeligt med mandater til at indgå regering alene og er derfor nødt til at indgå aftaler med andre partier for at sikre et flertal af de 120 pladser i parlamentet.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
29. maj. KL. 11.38

Det betyder skattereformen for dig

Få overblik over, hvordan skattereformen vil ramme din økonomi.

Uovervindelig? Hvis Mitt Romney vinder halvdelen af de delegerede i dagens primærvalg i delstaten Texas, vinder han samtidig reelt posten som republikanernes præsidentkandidat mod Obama. - Foto: Olivier Douliery

Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig

Med en sejr i Texas i dag bliver Mitt Romney reelt Obamas udfordrer.

Debat
29. maj. KL. 10.23

Vi må af med hashklubberne

Vi kan ikke acceptere den kriminalitet, der følger i kølvandet på hashklubberne.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien