Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 21. jul. 2010 KL. 10.44

USA vil tage imod frigivne fanger fra Cuba

USA har tilbudt flygtningestatus til frigivne systemkritikere fra Cuba og deres familier. Foreløbig er 12 af 52 fanger sat på fri fod.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Amerikanske myndigheder vil lade en gruppe politiske fanger, der står over for løsladelse i Cuba, få flygtningestatus i USA.

»De forklarede os, at alle der vil, kan lade sig registrere i flygtningeprogrammet. Det er et godt valg, for nogle af os vil ikke rejse til Spanien«, siger Bertha Soler, der er leder af oppositionsgruppen Kvinder i Hvidt, efter et møde med amerikanske embedsmænd i Cuba.

Bertha Solers mand, Angel Moya, der var idømt 20 års fængsel for sine politiske aktiviteter, blev løsladt for to uger siden.

LÆS OGSÅCuba løslader stribevis af politiske fanger

Han er en af i alt 52 systemkritikere, Cubas regering vil sætte på fri fod.

Beskyldt for at være lejesoldater
Efter forhandlinger mellem den spanske regering og Cubas præsident, Raul Castro, meddelte Spanien tidligere på måneden, at landet vil tage imod de frigivne fanger.

Men 15 til 20 af fangerne vil enten ikke forlade Cuba, eller også vil de til USA, der huser omkring 1,5 millioner eksilcubanere.

Foreløbig er 12 af de 52 fanger løsladt og for de flestes vedkommende rejst videre til Spanien, mens de øvrige 40 vil blive sat fri i løbet af de kommende uger og måneder.

De 52 fanger blev alle anholdt under en stor aktion mod cubanske dissidenter i 2003. Her anholdt regeringen i alt 75 aktivister og journalister, der blev beskyldt for at være amerikanske lejesoldater.

Den igangværende løsladelsesproces ventes at blive den største, der er set i den kommunistiske østat i årtier.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe