Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 28. okt. 2008 KL. 20.22

Tamilske Tigre angriber Colombo fra luften

De Tamilske Tigre benytter små privatfly til angreb mod Sri Lankas hovedstad.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Oprørsgruppen De Tamilske Tigre gennemførte i dag luftangreb mod en militærbase og et olieanlæg i Sri Lankas hovedstad, Colombo, oplyser militærkilder.

Angrebene blev mødt med antiluftskyts, ligesom dele af byen blev mørklagt for at gøre det vanskeligt for oprørerne at ramme deres mål.

Ifølge det statslige tv har oprørerne ramt et kraftværk og forårsaget en efterfølgende brand i anlægget.

Angriber med små fly
»På grund af bombardementet er der gået ild i Kelanitissa-kraftværket. Vi har sendt slukningskøretøjer af sted«, siger en talsmand for brandvæsnet i Colombo.

Oprørsbevægelsen benytter sig af små, tjekkiske privatfly af typen Zlin-143 udstyret med hjemmelavede bombeudstyr.

Ifølge Sri Lankas militær var tirsdagens luftangreb mod mål i Colombo, oprørsbevægelsens niende luftangreb siden den i marts 2007 debuterede i luften med at angreb på den internationale lufthavn i byen.

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Det arabiske oprør
11. feb. KL. 13.43 opdateret KL. 14.16

Syrisk general skudt ned foran sit hjem

En højtstående syrisk officer, der også er læge, er blevet dræbt under oprøret i Syrien.

Internationalt
11. feb. KL. 12.53
Taget. Otte personer med forbindelse til den britiske efterforskning af mediefolks bestikkelser af politiansatte er blevet anholdt til morgen. - Foto: ADAM BUTLER/AP

Fem ansatte på Murdoch-avis er anholdt

Ansatte på den britiske tabloidavis The Sun er blevet anholdt.

Bagside-tv
11. feb. KL. 14.18

San Franciscos lufthavns-yogarum har stor succes

Et yoga-rum i lufthavnen i San Francisco er et kæmpe hit blandt passagerne.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Idyl. Det kan nemt koste 700 kroner at få en let frokost på Glyptoteket, men til gengæld er det en af de mest stemningsfulde cafeer i byen. - Foto: Martin Bubandt
11. feb. KL. 09.00

Smagfuld museumscafé serverer dyr idyl

ibyen anbefaler

restaurant & cafe