Moderaternes arbejdsmiljørepræsentant har ikke modtaget én eneste klage. Men han er slet ikke repræsentant.

Moderaternes arbejdsmiljørepræsentant er alligevel ikke repræsentant

Lars Løkke Rasmussen møder pressen efter et gruppemøde hos Moderaterne, hvor han bliver spurgt om arbejdsmiljøet i partiet. Foto: Jens Dresling
Lars Løkke Rasmussen møder pressen efter et gruppemøde hos Moderaterne, hvor han bliver spurgt om arbejdsmiljøet i partiet. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Moderaternes arbejdsmiljørepræsentant har til flere medier udtalt, at han ikke kendte til nogen sager om dårligt arbejdsmiljø i partiet, som ellers er blevet afdækket af B.T.

Men vedkommende er ledelsens repræsentant og ikke medarbejdernes, som står uden en repræsentant, der skal bidrage til et sundt og sikkert arbejdsmiljø.

Det skriver A4 Medier.

Titelforvirringen er tilsyneladende ikke kun opstået i medierne, men rækker også ind i sekretariatet.

Da mediet henvender sig til partiet for at få opklaret økonomichef Niels Helsteds rolle, omtales han i første omgang som arbejdsmiljørepræsentant.

Moderaterne oplyser samtidig, at medarbejderne i øjeblikket ikke har nogen arbejdsmiljørepræsentant, da vedkommende trak sig i sidste uge.

En ledende medarbejder kan ikke være de ansattes repræsentant ifølge loven. Medarbejderne i partisekretariatet er derfor i færd med at vælge en ny, lyder det.

A4 Medier har talt med medarbejdere i Moderaterne, som fortæller, at det har skabt undren, at økonomichefen i Berlingske afviste ethvert kendskab til dårligt arbejdsmiljø under titel som arbejdsmiljørepræsentant.

»Der foreligger ikke nogen sager. Hverken overordnede eller konkrete«, sagde han til Berlingske.

Også partisekretær Kirsten Munch Andersen har sagt, at hun ikke genkender billedet.

Medarbejderne har sendt en klage til Arbejdstilsynet, som har været forbi partiet. I B.T. og flere andre mediers omtale fremgår det, at der er tale om mobning, sexisme og ligefrem chikane af en gravid.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her