Fremtiden er rykket nærmere på danske universiteter, hvor man kan studere kunstig intelligens. Vi har besøgt en af uddannelserne og undersøgt, hvordan AI vil ændre fremtidens arbejdsmarked.

»Når vi møder folk i byen, joker de med, at vi er dem, der kommer til at overtage deres job«

I 2023 slog Syddansk Universitet (SDU) for første gang  dørene op for bacheloruddannelsen i kunstig intelligens.  Foto: Martin Lehmann
I 2023 slog Syddansk Universitet (SDU) for første gang dørene op for bacheloruddannelsen i kunstig intelligens. Foto: Martin Lehmann
Lyt til artiklenLæst op af Karoline Ulvig
11:30

Internettet – en sygdom, der går over, eller ...?’. Sådan lød overskriften på en artikel fra Danmarks Biblioteksforening i 1997. Siden er det blevet tydeligt for enhver, at internettet er kommet for at blive. Blevet kronisk, om man vil.

Ja, faktisk virker det næsten umuligt at forestille sig en hverdag, hvor vi ikke har adgang til netbank, sociale medier eller rejseplanen. Internettet har revolutioneret vores samfund. Men blot 35 år efter at det blev allemandseje, taler flere nu om, at kunstig intelligens vil overgå alt, hvad vi hidtil har oplevet med internettet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her