Forligskreds bag nationalpark er enige om at få undersøgt område ved Smålandsfarvandet som ny nationalpark.

Smålandsfarvandet kan blive Danmarks største nationalpark

Lyt til artiklen

Et område på 175.000 hektar ved Smålandsfarvandet, der er farvandet mellem Sjælland, Lolland, Falster og Møn, er kandidat til at blive Danmarks næste og største nationalpark.

Det skriver Miljø- og Ligestillingsministeriet i en pressemeddelelse, efter at forligskredsen bag nationalparkloven er blevet enige om at igangsætte en undersøgelse af området.

Naturstyrelsen vil derfor igangsætte en undersøgelse næste år for at vurdere om området egner sig til at blive en ny nationalpark.

»Smålandsfarvandet kan skabe værdi for naturen, lokalsamfundet og de mange danskere, der ønsker at få større naturoplevelser tættere på«, siger miljøminister Magnus Heunicke (S) i meddelelsen.

Nationalpark Vadehavet er på nuværende tidspunkt Danmarks største nationalpark med sine 146.000 hektar.

Når forundersøgelsen er afsluttet, vil resultaterne blev forelagt forligskredsen, der skal tage stilling til, om området skal være en nationalpark.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her