42-årig familiefar erkendte, at han havde skrevet noget dumt på Facebook, men bad om en mild dom, så hans fremtidsdrømme ikke bliver ødelagt.

42-årig erkendte at have dummet sig: Bad om en mild dom

19 personer er i 18 sager blevet tiltalt for at have billiget terrorangrebet i oktober 2023 ved opslag på sociale medier eller udtalelser ved demonstrationer eller i radioen. Arkivfoto.  Foto: Kenneth Meyer
19 personer er i 18 sager blevet tiltalt for at have billiget terrorangrebet i oktober 2023 ved opslag på sociale medier eller udtalelser ved demonstrationer eller i radioen. Arkivfoto. Foto: Kenneth Meyer
Lyt til artiklen

En 42-årig mand fra den københavnske vestegn sad onsdag anklaget i Retten i Glostrup i den 14. sag om billigelse af terror efter angrebet i Israel i oktober 2023.

Manden havde som en række andre tiltalte skrevet en kommentar på Ekstra Bladets Facebook-side, der havde igangsat en livedækning af begivenhederne under overskriften ’Live: Israel angrebet med missiler’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her