Soldater vil have mere i løn. Men den hidtil mest omfattende undersøgelse af deres lønforhold viste, at de fik en my mere, end jobbet tilsiger. Fagforening afviser tallene som misvisende.

Soldater vil have mere i løn, men ifølge stor undersøgelse får de faktisk en my for meget

Den sikkerhedspolitiske situation har igen gjort forsvaret højaktuelt. I 2023 gennemførtes den største artilleriøvelse på dansk jord i 30 år, da 500 soldater fra tolv lande deltog i Nato-øvelsen ved navn Danymic Front.  Foto: Jens Dresling
Den sikkerhedspolitiske situation har igen gjort forsvaret højaktuelt. I 2023 gennemførtes den største artilleriøvelse på dansk jord i 30 år, da 500 soldater fra tolv lande deltog i Nato-øvelsen ved navn Danymic Front. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Den aktuelle debat om mangel på soldater har fået flere ansatte i forsvaret til at fremvise deres lønsedler og forlange mere i løn.

Så sent som i denne uge stod en 26-årig konstabel frem i TV 2 Midtvest og præsenterede sin lønseddel, der viser, at han ved dragonerne i Holstebro får udbetalt 16.346 kroner om måneden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her