Der er stort set ingen arbejdsløshed, men alligevel forsikrer overraskende mange lønmodtagere sig nu mod ledighed. Danskernes økonomiske sortsyn kan være en del af forklaringen.

Hvad sker der? Næsten 400.000 forsikrer sig mod løntab midt i en jobfest

Der er fuld damp på produktionen - alligevel tegner flere lønmodtager lønforsiringer der skal sikre indkomsten,   i fald de mister jobbet.  Arkivfoto:  Finn Frandsen
Der er fuld damp på produktionen - alligevel tegner flere lønmodtager lønforsiringer der skal sikre indkomsten, i fald de mister jobbet. Arkivfoto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Det er en af de opgørelser, der bare ikke giver mening. Ledigheden er nærmest rekordlav, samfundsøkonomien bundsolid.

Alligevel kan forsikringsselskaberne for første gang i en årrække notere en tydelig stigning i antallet af lønmodtagere, der forsikrer sig mod ledighed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her