Politiet indstiller efterforskningen af det omstridte Viegård Stutteri, som var i søgelyset efter en TV 2-dokumentar, der blev sendt sidste år, oplyser Midt- og Vestjyllands Politi i en pressemeddelelse.
I dokumentaren med navnet ’Mareridt på stutteriet’ blev den tidligere ejer John Byrialsen beskyldt for vold, chikane og seksuelle overgreb af 73 tidligere ansatte og elever. Anmeldelserne kommer ikke til at føre til sigtelser, skriver politiet. Det skyldes, at sagerne er forældede.
»Politiet modtog anmeldelser både før og efter offentliggørelsen af dokumentaren. Det er vores vurdering, at alle anmeldelserne drejer sig om forhold, som i dag er forældede«, siger advokaturchef Camilla Wagner i meddelelsen.
Dokumentaren blev sendt i oktober 2024. Her fortalte de tidligere ansatte og elever, hvordan de i perioden 1988 til 2023 havde oplevet krænkende handlinger.
Midt- og Vestjyllands Politi har modtaget ni anmeldelser relateret til sagen.
»På grund af reglerne om forældelse har anklagemyndigheden besluttet, at efterforskningen af forholdene stoppes, da det, selv hvis efterforskningen fortsætter, ikke vil kunne føre til, at nogen kan sigtes i sagerne på det foreliggende grundlag«, lyder det fra politiet.
Kommer der nye oplysninger i sagen, kan den genoptages, skriver Midt- og Vestjyllands Politi.
Viegård Stutteri gik konkurs i 2023, efter at have været genstand for en række kontroverser. I august 2023 fandt myndighederne cirka 50 nedgravede heste, som var blevet gravet ned uden tilladelse på ejendommen. John Byrialsen er også blevet beskyldt for dyremishandling.
ritzau
fortsæt med at læse




























