Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Sosu’er er sygemeldt mere end en hel arbejdsmåned om året i nogle kommuner. Med udsigt til flere plejekrævende ældre er det et problem, mener arbejdsgivere og fagforeninger. Allerød knækker kurven.

Eksplosion i sygefravær: De steder, hvor kurven er knækket, vækker nysgerrighed

I Allerød Kommune er sosu'ernes sygefravær på 16 dage om året, hvilket er blandt landets laveste. Det er lykkedes gennem en række indsatser. Her er det plejecenter Engholm i Allerød. Foto: Ditte Valente
I Allerød Kommune er sosu'ernes sygefravær på 16 dage om året, hvilket er blandt landets laveste. Det er lykkedes gennem en række indsatser. Her er det plejecenter Engholm i Allerød. Foto: Ditte Valente

Det er i høj grad postnummeret, der afgør, hvor god omsorg og pleje ældre medborgere kan få og forvente.

Overalt i landet vokser sygefraværet dramatisk blandt de kommunalt ansatte sosu’er, som står for en stor del af ældreplejen, både i hjemmet og på landets plejehjem.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her