Obduktion har fastslået, at en død mand er offer for en forbrydelse. Politiet efterlyser hjælp fra borgere.

Mand på 68 år blev dræbt ved Christiansfeld

Lyt til artiklen

En 68-årig mand, der mandag aften blev fundet død ved en ejendom ved Christiansfeld, blev udsat for en forbrydelse.

Politiet oplyser onsdag eftermiddag, at undersøgelserne i sagen har fastslået, at der var tale om et drab.

»Obduktionen viser, at manden er blevet dræbt, udtaler vicepolitiinspektør Christian Skyt i en pressemeddelelse fra Sydøstjyllands Politi.

Det var ved 19.30-tiden mandag, at politiet fik melding om, at en mand var fundet død ved en stor landejendom på Nefgårdvej.

Onsdag eftermiddag har politiet endnu ikke foretaget anholdelser i sagen.

Politiet håber på at få henvendelser fra borgere, hvis de har set noget mistænkeligt omkring Nefgårdvej i tidsrummet fra søndag aften klokken 18 og et døgns tid frem.

Også hvis man i øvrigt ligger inde med viden, ønsker politiet at høre nærmere, fremgår det af pressemeddelelsen.

Sagen efterforskes ved at gennemføre afhøringer, og der undersøges både fysiske og digitale spor.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her