Københavns Politi begik en fejl, da man afviste at indbringe en sag om frihedsberøvelse af 248 demonstranter for retten.
Det har Østre Landsret slået fast i en dom onsdag.
Landsretten oplyser, at en tidligere afgørelse fra Københavns Byret er blevet stadfæstet.
Sagen drejer sig om en demonstration helt tilbage i 2019.
De mange mennesker mener, at politiet udsatte dem for en frihedsberøvelse 1. maj, da de var gået fra Israels Plads og var nået frem til Dronning Louises Bro i København.
Ifølge loven har politiet pligt til at indbringe en borgers klage over en frihedsberøvelse for retten.
Men det gjorde Københavns Politi ikke.
Politiet hævdede, at der ikke havde været tale om en frihedsberøvelse. De mange mennesker havde blot fået et påbud om at lade sig besigtige via en sluse, blev det påstået.
I en tidligere dom har Københavns Byret sagt, at det stemmer bedst med loven, at det er domstolene - og ikke politiet selv - der afgør, om politiets aktion har karakter af en frihedsberøvelse eller ej.
Denne afgørelse var politiet utilfreds med, og derfor gik man videre med en anke til landsretten.
Her er vurderingen imidlertid den samme som i første omgang, har det onsdag vist sig.
Såvel i byretten som i landsretten har dommerne været uenige. Begge steder har et mindretal stemt for at give politiet medhold.
ritzau
fortsæt med at læse




























