Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

De rekordhøje vandtemperaturer i de danske farvande har fået goplerne til at komme tidligere end normalt.

Brandmænd og gopler trives i varmen og er kommet for at blive

Foto: Thomas Borberg
Foto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen

De danske farvande er i øjeblikket fyldt med usædvanligt mange brandmænd, vandmænd og invasive ribbegopler.

Ifølge Cornelia Jaspers, der er biologisk oceanograf på Københavns Universitet, skyldes det en kombination af højere vandtemperaturer og ændringer i havvandets saltholdighed.

»Vi har i år set en meget tidligere opblomstring på grund af de rekordhøje vandtemperaturer«, forklarer hun.

Danmark har i år oplevet hedebølger i både maj og juni, og de usædvanligt varme temperaturer og vandets høje saltindhold har skabt de perfekte forhold til, at goplerne kan formere sig, lyder det.

Med den globale opvarmning og stigende havtemperaturer vil brandmænd, vandmænd og ribbegopler højst sandsynligt blive et mere almindeligt syn i de danske farvande i de kommende år.

»Når somrene bliver varmere, og saltholdigheden i havet er, som den er i dag, forventer jeg, at brandmændene vil genere mere i de danske farvande«, siger hun.

Derudover er det tæt på umuligt at komme af med en invasiv art som den amerikanske ribbegople, når den først har etableret sig i et havområde.

»Hvis en invasiv art først har etableret sig i et økosystem, er den meget svær at fjerne fra systemet igen«, siger hun.

De invasive ribbegopler blev først set i Danmark omkring 2005 og har siden spredt sig. En ribbegople har ikke brug for en partner for at formere sig, da den både er en hun og han i én.

Det er ikke kun ribbegoplen, der er svær at komme af med. Brandmænd formerer sig ved hjælp af små larver, også kaldet polypper, som sætter sig fast på havbunden.

Her kan de leve i flere år og er faktisk tæt på udødelige, forklarer Cornelia Jaspers.

Kunstige strukturer som havvindmøllefundamenter giver flere steder, hvor polypperne kan sætte sig fast, hvilket giver dem endnu bedre forhold til at reproducere sig.

ritzau

Med røde bær og blød flødecreme frister jordbærkagen i bagerens vindue. ⁠Men ved du, hvad den indeholder? ⁠Politikens madredaktør Mette Mølbak har købt en jordbærtærte hos fem populære bagerier og fremskaffet ingredienslisterne. Og vi tror, du bliver overrasket.⁠

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her