Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Der er ifølge Energinet risiko for, at ’adskillige’ kunder er blevet flyttet i strid med reglerne.

Sms'er får nu konsekvenser for udskældt elselskab

Animation: Tomas Østergren
Lyt til artiklen

Energinet har midlertidigt lukket for, at elhandelsvirksomheden Energidrift A/S kan anmelde leverandørskift.

Det skriver Energinet i en pressemeddelelse.

Det sker, efter der er kommet flere henvendelser til Energinet om, at elkunder er blevet overflyttet til Energidrift A/S uden kundernes samtykke.

Der er således en risiko for, at »adskillige kunder er blevet flyttet i strid med markedsreglerne«, siger administrerende direktør i Energinet DataHub, Martin Lervad Lundø, i meddelelsen.

Når kunder skifter elselskab, registreres og håndteres det i det såkaldte DataHub-system.

Når Energidrift A/S ikke har adgang til det, er der således lukket for, at nye elkunder kan flyttes over til selskabet.

Beslutningen om at lukke for adgangen til DataHub midlertidigt skal ifølge Energinet-direktøren »forebygge yderligere potentielt fejlagtige leverandørskift og begrænse de negative konsekvenser for både kunder, øvrige elleverandører og de involverede virksomheder«.

Energinet er en offentlig virksomhed, der står for at drive el- og gasnettet i Danmark.

Energinet oplyser, at man har bedt Energidrift A/S om at levere dokumentation for, at kundeskift er foregået efter markedsreglerne.

Energidrift A/S står til at overtage kunderne fra selskaberne i Velkommen-koncernen, der er under rekonstruktion.

Flere medier, blandt andet DR og Berlingske, kunne mandag berette, at kunder, som har skiftet fra Velkommen til energiselskabet OK, har oplevet at modtage sms’er med besked om, at de er blevet overflyttet til Energidrift A/S.

ritzau

PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her