Glæden er stor over, at gigantiske tunfisk nu på cirka tiende år springer i Øresund. Men den internationale fangstkvote stiger og stiger. Det kan ikke blive ved. Tunen risikerer at forsvinde.
Ekspert: Det kan ikke blive ved. Tunen risikerer at forsvinde
En tunfisk er ved at blive trukket ombord på forskernes båd under mærkningsfiskeri ved Skagen. Foto: Marius Renner
Lyt til artiklen
Henter...
Historien om tunens tilbagevenden til havene omkring Danmark efter et halvt århundredes fravær er et lyspunkt i en tid, hvor trælse nyheder om død havbund, truede fiskearter og sløjt vandmiljø vælter over hinanden.
Men i takt med at der landes flere og flere tun, presser et spørgsmål sig på: Kan tunen forsvinde fra dansk farvand igen?
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.