Med to og en halv måneds mellemrum er to yngre kvinder blevet overfaldet i Risskov ved Aarhus.
Østjyllands Politi efterforsker, om overfaldene kan have en sammenhæng, men det er alt for tidligt at sige, om det er tilfældet, fortæller politiet fredag.
12. juli blev en 22-årig kvinde væltet, fastholdt og befølt i krydset mellem Solbakken og Rolighedsvej i Risskov, inden hun fik ringet efter hjælp.
Det seneste overfald fandt sted 28. september, hvor en 24-årig kvinde kom løbende ved Stationsgade i Risskov. Hun blev skubbet omkuld og holdt nede, men fik vristet sig fri.
Da politiet søgte vidner efter den seneste episode i september, fik politikredsen flere henvendelser.
»En af disse var fra en kvinde, som tidligere på måneden havde haft en ubehagelig oplevelse på Trøjborg, hvor hun følte sig forfulgt«.
»Vi ser naturligvis også på den henvendelse og har talt med pågældende kvinde, men det er alt for tidligt for os at sige, om der er sammenhæng«, skriver politiet i en mail til Ritzau.
Ifølge Østjyllands Politi overvejer en privat gruppe at lave, hvad den selv kalder en patruljegruppe.
Den slags advarer politiet imod.
»Selv om vi har fuld forståelse for oplevelsen af utryghed, så fraråder vi på det kraftigste, at man opretter noget, der minder om private vagtværn«.
»Det er politiets opgave at sørge for sikkerheden i området, og os, der har kompetencer, midler og hjemmel til at håndtere eventuelle gerningspersoner«.
»Selv om intentionen er god, kan et værn af denne type også have den modsatte effekt på trygheden«, siger Flemming Nørgaard i en mail fra politiet.
ritzau