Tre kvinder og to mænd, der skrev kommentarer om angrebet i Israel i oktober 2023, skal have afgjort deres sager i Østre Landsret i denne uge. Anklagemyndigheden har anket byretternes frifindelser.
»Jeg synes, det er groft«: 38-årig kvinde vred over beskyldning om at billige terror
En af de anklagede i Østre Landsret siger, at hun ikke billiger terror. Hun havde i et kommentarfelt på Facebook skrevet »fryd« få timer efter, at Hamas havde dræbt flere hundrede mennesker i et terrorangreb. Foto: Thomas Borberg
Tre yngre kvinder og to mænd skal i denne uge have afklaret, om de begik noget strafbart, da de for tre år siden skrev et hurtigt opslag på de sociale medier om det angreb, som Hamas rettede mod Israel 7. oktober 2023.
De tre kvinder og den ene mand er alle blevet frifundet i byretten. En 44-årig mand fra Hovedstadsområdet blev delvist frifundet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.