Opførelsen af et datacenter på Amager blev i går sat i bero. Men borgerne mangler stadig afklaring og er bekymrede for den usikkerhed, det kan skabe de næste mange år.

»Folk er jo bange for, at de bliver stavnsbundet«: Datacenter på Amager sættes på pause

Den hollandske datavirksomhed Penta Infra vil opføre et datacenter på den 40.000 kvadratmeter store grund, de har købt af Tårnby Kommune.   Foto: Jens Dresling
Den hollandske datavirksomhed Penta Infra vil opføre et datacenter på den 40.000 kvadratmeter store grund, de har købt af Tårnby Kommune. Foto: Jens Dresling

Opførelsen af et omdiskuteret datacenter i Tårnby er sat i bero. Det fortalte borgmester Allan S. Andersen (S) i går ved et borgermøde, som kommunen havde inviteret til. Datacentret har mødt massiv kritik fra lokalsamfundet.

»Det er jo nogle voldsomme bygninger, der skal stå 50 meter fra folks boliger, så vi er mange, der er frustrerede over det«, siger Hans Kofoed, der er næstforperson i grundejerforeningen Grønnehave på Amager.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her