Mere konsekvens over for ledige

Lyt til artiklen

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) er enig med kommuner, a-kasser og Arbejdsformidlingen om at stramme op for fremover at undgå, at arbejdsgivere ikke kan få besat job, samtidig med at der er ledige på området.

»Vi er blevet enige om, at vi skal blive mere konsekvente med hensyn til at anvise arbejde og pålægge de ledige at søge arbejde. Kommunerne skal i højere grad diskutere konkrete job med deres kontanthjælpsmodtagere, og a-kasserne skal være konsekvente over for ledige, der i realiteten ikke står til rådighed«, siger Claus Hjort Frederiksen efter et samråd i Folketingets arbejdsmarkedsudvalg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her