Beredskabstyrelsen formoder, at den har mistet rapport om terrorsprængstof

Beredskabsstyrelsen har formodentlig mistet en rapport med oplysninger om sprængstof vedrørende 'Vollsmose-sagen'.
Beredskabsstyrelsen har formodentlig mistet en rapport med oplysninger om sprængstof vedrørende 'Vollsmose-sagen'.
Lyt til artiklen

B.T. skriver i dag, at en rapport fra Kemisk Beredskab under Beredskabsstyrelsen indeholder oplysninger om sprængstof fundet hos de terror-mistænkte i Vollsmose sagen.

Rapporten skulle være fundet uden for Kemisk Beredskabs lokaler i Universitetsparken i København, og det har fået tidligere operativ chef for PET Hans Jørgen Bonnichsen til at rejse tvivl om rapportens autencitet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her