Oppositionen fastholder: Gade skal forklare sig bedre

Forsvarsminister Søren Gade (V) må regne med at skulle give en forklaring til oppositionen på Danmarks engagement i Irak.
Forsvarsminister Søren Gade (V) må regne med at skulle give en forklaring til oppositionen på Danmarks engagement i Irak.
Lyt til artiklen

Kritikken af forsvarsminister Søren Gade (V) og hans formuleringer fortsætter.

Både S, SF og Enhedslisten stiller nu krav om yderligere opklaring af, hvordan en embedsmand i Pentagon kan tro, at Danmark har lovet at holde sine soldater i Irak lige så længe, USA ønsker det. »Der er jo ingen tvivl om, at det er opfattelsen i Pentagon, og det er et kæmpeproblem. Det sætter jo Folketinget og dermed den danske befolkning helt ud af spil i en så vigtig beslutning«, siger folketingsmedlem Lotte Bundsgaard (S).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her