Legetøjsbranche: Forbud vil ramme os hårdt

Dansk Handel & Service er modstander af et fremrykket forbud mod ftalater i legetøj for alle børn. For eksempel ved man ikke, om der er ftalater i hjulene på de løbehjul, som købt i god tro for tre år siden.
Dansk Handel & Service er modstander af et fremrykket forbud mod ftalater i legetøj for alle børn. For eksempel ved man ikke, om der er ftalater i hjulene på de løbehjul, som købt i god tro for tre år siden.
Lyt til artiklen

Legetøjsbranchen mener, at diskussionen om miljøministerens udsættelse af bekendtgørelsen om ftalater i legetøj har taget en forkert drejning. »Vi har allerede i Danmark et forbud mod ftalater i legetøj til små børn. Det, legetøjsbranchen ønsker, er en udsættelse på blot tre måneder for legetøj til større børn, hvor man ikke ved, om for eksempel hjulene på de løbehjul, der blev bestilt i god tro for over et år siden, indeholder ftalater«, siger chefkonsulent Lone Rasmussen fra Dansk Handel & Service.

Hun påpeger, at Miljøstyrelsen ikke har påvist en sundhedsrisiko ved ftalater for større børn. Hvis legetøjsbranchen ikke får udsat fristen, vil det ramme legetøjsbranchen i Danmark hårdt, understreger hun. Legetøjsbranchens Fællesråd skønner, at branchen vil få et tab på en milliard kroner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her