Eksperter: Messerschmidts afløser er mere ekstrem

Per Dalgaard overtager Morten Messerschmidts plads som DF-kandidat i Århus-kredsen.
Per Dalgaard overtager Morten Messerschmidts plads som DF-kandidat i Århus-kredsen.
Lyt til artiklen

»Dette er ikke Mellemøsten. Dette er ikke junglen, og det er ikke et balkansk røversamfund, hvor kun den stærke har ret til et liv. Vi ønsker vores gamle Danmark tilbage. Vi søger med al magt at få sendt disse vilde og uintegrerbare mennesker hjem. Hjem til de forhold de ønsker et samfund skal bestå af: Kaos, vold, mord, røverier og rent anarki. Her i landet er de kun til besvær og gør ingen nytte«.

Sådan har det tidligere lydt fra Per Dalgaard, der afløser Morten Messerschmidt som Dansk Folkepartis (DF) folketingskandidat i Århus Vest-kreds. Messerschmidt går ud af DF, efter at BT afslørede, at Messerschmidt heilede og sang nazisange i Tivoli.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her