Ritt slukker lyset i en time

Lyset på Københavns rådhus skal slukkes i en time i forbindelse med kampagne arrangeret af Verdensnaturfonden.
Lyset på Københavns rådhus skal slukkes i en time i forbindelse med kampagne arrangeret af Verdensnaturfonden.
Lyt til artiklen

Københavnerne går foran som lyseslukkere i Danmark. Det sker, når Verdensnaturfonden WWF og Trygfonden til foråret skyder en storstilet kampagne til fordel for klimaet i gang. Ideen er at slukke så meget som muligt for lyset i en time lørdag aften 29. marts 2008 og »sende et mørkt signal til politikerne«. Overborgmester Ritt Bjerregaard (S) er som den foreløbig første borgmester herhjemme gået med på ideen, og hun vil arbejde for, at så mange lyspærer og andre strømforbrugende apparater i kommunale kontorer og institutioner slukkes i den time, eventen tager – samtidig med at hun opfordrer byens borgere til at gøre ligeså:

Rådhuset slukker for lyset »Begivenheder som denne kan forhåbentlig få danskerne til bedre at forstå, at vi alle kan gøre noget for at spare på energien og være med til at redde klimaet«, siger Ritt Bjerregaard. Umiddelbart kan hun ikke pege på, hvad kommunen konkret vil gøre. Det vil hun drøfte med kollegerne i Borgerrepræsentationen. Men formentlig vil blandt andet byens rådhus ligge badet i mørke. Når københavnerne slukker lyset, vil tusindvis af mennesker og virksomheder i flere storbyer verden over efter al sandsynlighed gøre det samme.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her