Analytiker: SAS' beslutning dyr, men nødvendig

SAS' Dash 8-fly har siden i går stået på jorden. Og der bliver de stående. Selskabet har i dag besluttet at droppe flyene helt.
SAS' Dash 8-fly har siden i går stået på jorden. Og der bliver de stående. Selskabet har i dag besluttet at droppe flyene helt.
Lyt til artiklen

Med SAS' markante beslutning om helt at skrotte sine Dash 8-fly, har selskabet igen vundet forbrugernes tillid.

Det vurderer chefanalytiker Brian Børsting fra investeringsrådgivningen LD Markets.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her