SAS reparerede selv ulykkesfly

Lyt til artiklen

Det var SAS selv, der stod for kontrol og reparation af de reservedele, som blev sat i Dash 8-flyenes landingsstel i starten af oktober – bl.a. det Dash-fly fra SAS, Asta Viking, der i lørdags nødlandede i Københavns Lufthavn i Kastrup. Asta Viking havde som andre af SAS’ Dash-fly stået på jorden i cirka en måned, men fik efter en omfattende kontrol og udskiftning af reservedele i landingsstellet lov til at flyve 18. oktober. Skandinavisk Tilsynskontor (STK), der fører tilsyn med SAS, har godkendt SAS’ indberetning og dokumentation af det udførte arbejde på flyene.

Seks af de i alt 25 fly blev inspiceret af STK’s inspektør, men Asta Viking var ikke blandt dem. Dash-flyene fik flyveforbud 12. september, da SAS for anden gang på under tre døgn oplevede en nødlanding med et Dash-fly. Først i Aalborg 9. september, så i Vilnius i Litauen natten til 12. september.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her