Ikea tilbagekalder barnesenge

Ikea tilbagekalder barnesenge af mærket Tessa og Sniglar, da der kan være fejl ved sengebundene. - Arkivfoto: Thomas WillmannA!
Ikea tilbagekalder barnesenge af mærket Tessa og Sniglar, da der kan være fejl ved sengebundene. - Arkivfoto: Thomas WillmannA!
Lyt til artiklen

Forældre, der har købt en Tassa barneseng eller en Sniglar barneseng, 55 x 112 cm, i Ikea i august 2005 eller senere, skal en tur til den nærmeste Ikea-forretning og levere sengen tilbage, skriver Ritzau. Tvivl om sengebundes kvalitet På grund af tvivl om sengebundenes kvalitet, tilbagekalder møbelkæden sengebundene i de to barnesenge. Sengebunde mærket med teksten »ID NO 15333« samt »Made in Poland«, skal returneres og vil blive ombyttet med en ny. Ikke limet korrekt På grund af en produktionsfejl er nogle af bundene ikke limet korrekt og opfylder muligvis ikke de krav til stødprøvning, der er indeholdt i den europæiske sikkerhedsstandard for barnesenge, EN 716. Ikea har ikke hørt om, at der har været uheld af den grund.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her