En måneds efterforskning gav i går eftermiddag pote for Frederiksberg Politi, der slog til og anholdte fire mænd. Gerningsmændene var ved at pakke stofferne om i en lejlighed, da ordensmagten bankede på. Dermed var der ifølge Frederiksberg Politi ikke så meget at rafle om. »Vi tog dem med fingrene i klejnedåsen, siger vicekriminalkommissær fra Frederiksberg Politi«, Christian Ehlert-Jensen. Narko hentet i Holland To af de anholdte har været i politiets søgelys i en måned og har blandt andet fået aflyttet deres mobiltelefoner. Mændene er i alderen 25 til 32 år og sigtes efter den hårde narkotikaparagraf for at have hentet halvandet kilo kokain i Holland. De fire mænd fremstilles i grundlovsforhør til formiddag. Det har ikke været muligt at få oplyst, hvordan de forholder sig til sigtelsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen