Går det, som Udlændingestyrelsen forudser, vil kun omkring 1.000 flygtninge få opholdstilladelse i Danmark næste år. For blot få år siden lød det årlige skøn over antallet af udlændinge, der ventes at få opholdstilladelse, på omkring 5.000, men efter stramningen af udlændingeloven i 2002 er tallet faldet markant. De første år, siden det såkaldte landstal blev indført i 1998, måtte Udlændingestyrelsen ofte korrigere prognosen i opadgående retning, fordi flere flygtninge end ventet fik opholdstilladelse. Siden er det gået stærkt den modsatte vej. Inden 1. maj skal kommunerne søge at indgå nye aftaler om fordelingen af flygtninge mellem de nye regioner i 2007.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























