Mand omkommet ved helikopter-spring

Benazir Bhutto gav et interview til Politikens udlandsredaktør i april, hvor hun var i København for at promovere sin selvbiografi.
Benazir Bhutto gav et interview til Politikens udlandsredaktør i april, hvor hun var i København for at promovere sin selvbiografi.
Lyt til artiklen

En 46-årig mand omkom i dag, da han sprang ud fra en helikopter ved Jul Sø ved Silkeborg. Ulykken skete omkring 11.30 i forbindelse med et event-kursus. Manden, som kom fra Faaborg, skulle hoppe ned i vandet fra helikopteren med et par pontoner, som en flok kursister derefter skulle være sprunget ned på. Pontonerne skulle sikre kursisterne under springet. Uklart hvad der skete Men ifølge Silkeborg Politis foreløbige teori, ramte manden mederne på helikopteren og blev muligvis da slået bevidstløs, oplyser vagthavende Orla Bech. Faldet var på omkring otte meter. En mand hoppede efter ulykken i vandet og bjærgede den omkomne. Man forsøgte at genoplive den 46-årige, men han blev erklæret død, da han ankom til Silkeborg Sygehus. Politiet ved endnu ikke om manden hang fast i noget ved springet. Haverikommissionen er netop nu på vej til ulykkesstedet for at hjæpe politiet med opklaringsarbejdet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her