LO-formand kræver fælles fodslag

LO's formand, Harald Børsting, er træt af, at forhandlerne for lønmodtagerne skændes indbyrdes inden årets overenskomstforhandlinger.
LO's formand, Harald Børsting, er træt af, at forhandlerne for lønmodtagerne skændes indbyrdes inden årets overenskomstforhandlinger.
Lyt til artiklen

LO-formand Harald Børsting efterlyser fælles fodslag blandt fagforeningernes topforhandlere ved de offentlige overenskomstforhandlinger. Lønmodtagernes forhandlere må stå sammen og fokusere på at forhandle et godt overenskomstresultat hjem til de mere end 800.000 offentligt ansatte.

Det siger LO’s formand, Harald Børsting, til Berlingske Tidende, efter at HK’erne og akademikerne er røget i flæsket på FOA’s formand, Dennis Kristensen. Akademikere: HK-boss pisker stemning op Kim Simonsen, formand for HK/Kommunal, og Sina Sunesen, topforhandler for statens ansatte og formand for Akademikernes Centralorganisation, mener, at Dennis Kristensen pisker en stemning op ved at reagere med trusler om konflikt på baggrund af statsministerens nytårstale. »Jeg vil ikke hidse mig så meget op over statsministerens tale. Jeg synes hellere, at forhandlere skal koncentrere sig om at finde fælles fodslag. Nu gælder det om at få overenskomstforhandlingerne til at lykkes og ikke om, hvad forhandlerne mener om hinanden«, siger LO-formanden. Magtkampe i forhandlingsorganisation Harald Børstings markante udmelding kommer efter en lang periode med åbenlyse magtkampe i de kommunalt ansattes fælles forhandlingsorganisation, KTO. FOA’s formand, Dennis Kristensen, blev i september 2007 tvunget til at forlade posten som formand for KTO, fordi de øvrige fagforeningsledere var utilfredse med, at han lobbyede for en politisk lønpose til sine egne social- og sundhedsassistenter og andre lavtlønnede kvindefag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her