Kloakvand dræber 1.500 ørreder

Lyt til artiklen

En tilstoppet kloakledning er skyld i, at 1.500 ørreder i en å ved Juelsminde er døde. Det oplyser TV Syd. Nogle grene har for nogle dage siden forvildet sig ned i kloakledningen og sat en prop i systemet.

Al kloakvand fra landsbyen Klejs nær Juelsminde er derfor de seneste dage væltet ud af kloakens overløbssystem og ned i As-Rårup Skelbæk, der løber ud i Sandbjerg Vig. »Det er et hændeligt uheld, som vi ikke rigtig kunne forhindre. Vi undersøgte kloakledningen for to en halv uge siden, og der var alt i orden«, siger teknisk direktør i Hedensted Kommune Knud-Erik Bornhardt til TV Syd. 600 var netop udsat i åen Fiskene er døde af iltmangel, fordi næringstofferne i spildevandet æder ilten i vandet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her