83-årig truet med kniv

Lyt til artiklen

En 83-årig mand fra Rødovre blev i nat truet med kniv af tre unge indbrudstyve, oplyser Københavns Vestegns Politi. Tyvene havde skaffet sig adgang til den 83-åriges lejlighed via altandøren, men undervejs lavede de så megen larm, at beboeren vågnede og alarmerede politiet. Inden ordensmagten nåede frem, kom det dog til en konfrontation mellem parterne, og da tyvene opdagede den 83-årige, greb de en kniv fra køkkenskuffen og truede manden. Politiet ankom dog kort efter til stedet og anholdt knivføreren, en 16-årig ung mand. Det lykkedes de to medsammensvorne at tage flugten til fods.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her