Diplomater advarer mod Foghs udenrigspolitik

Flere af statsminister Anders Fogh Rasmussens udenrigspolitiske tiltag får dumpekarakter af diplomatkorpset. Arkivfoto.
Flere af statsminister Anders Fogh Rasmussens udenrigspolitiske tiltag får dumpekarakter af diplomatkorpset. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Efter syv år med statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) ved roret konkluderer flere tidligere danske topembedsmænd i Udenrigsministeriet nu, at regeringens udenrigspolitik på flere punkter har været skadelig for Danmark.

»Meget af den aktivistiske udenrigspolitik, som jeg troede, jeg arbejdede for i de 34 år, jeg var i tjenesten, er skudt i sænk. Vi var kendt for med bløde instrumenter at skabe fred i verden. Fogh har derimod gjort os til en krigsmagt«, siger tidligere ambassadør Henning Kjeldgaard.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her