Flere danskere får førtidspension

Det stigende antal danskere, der ifølge Ankestyrelsens seneste tal får førtidspension, skyldes især psykiske lidelser. Arkivfoto.
Det stigende antal danskere, der ifølge Ankestyrelsens seneste tal får førtidspension, skyldes især psykiske lidelser. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Antallet af danskere, der får tilkendt førtidspension, stiger.

En ny opgørelse fra Ankestyrelsen viser, at det øgede tal især skyldes, at flere får førtidspension på grund af psykiske lidelser, skriver 24timer.

»Vi kan konstatere, at det er de psykiske lidelser, der trækker læsset. Psykiske lidelser er årsag til 48 procent af alle nye førtidspensioner, og blandt de 20-39-årige er psykiske lidelser årsag til 80 procent,« siger Niels Arendt Nielsen, kontorchef i Ankestyrelsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her