Frygt for skader ved metrobyggeri

Arkivfoto
Arkivfoto
Lyt til artiklen

Byggeriet af den kommende Metro Cityring risikerer at skade Marmorkirken, husene på Gammel Strand og andre historiske bygninger i Frederiksstaden og Middelalderbyen.

Det er de gennemgående temaer i over 200 indsigelser mod det 15 milliarder kroner dyre ringmetroprojekt, som Københavns Kommune har modtaget ved høringsfristens udløb, erfarer Berlingske Tidende.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her