Danmark kan ikke udvise kriminelle irakere

35-årige Ghassan Younis kan i dag gå frit rundt i København. Han blev kort før jul løsladt, efter at han havde siddet syv måneder i fængsel – alt imens Rigspolitiet prøvede at få Irak til at tage imod ham. Han er udvist efter en dom for våben og narko.
35-årige Ghassan Younis kan i dag gå frit rundt i København. Han blev kort før jul løsladt, efter at han havde siddet syv måneder i fængsel – alt imens Rigspolitiet prøvede at få Irak til at tage imod ham. Han er udvist efter en dom for våben og narko.
Lyt til artiklen

Irak har smækket døren i for irakere med en kriminel fortid i Danmark.

Politiet har derfor måttet løslade fem mænd fra Irak, som har været fængslet siden maj, så de kunne tvangsudsendes til Bagdad. De fem har fået en dom for kriminalitet her i Danmark og er desuden udvist efter udstået straf. Men trods aftale om det modsatte vil Irak ikke modtage de fem mænd. »Vi ved ikke hvorfor, men da det før jul stadig ikke var muligt at sige, hvornår udsendelsen af de fem kunne ske, så vi ingen anden udvej end at løslade dem. Man kan ikke holde folk indespærret uden at sandsynliggøre, at der er gang i sagen«, siger chef for udlændingeafdelingen i Rigspolitiet, vicerigspolitichef Hans-Viggo Jensen.

Aftale var tæt på
Integrationsministeriet bekræfter, at det i øjeblikket ikke er muligt at sende de kriminelle irakere hjem. Og den irakiske modvilje skaber yderligere usikkerhed om Danmarks muligheder for at få en aftale med Irak om tvangsudsendelse af de knap 300 irakere, der har fået afslag på asyl, men som ikke af sig selv vil rejse hjem.

Sverige fik en hjemsendelsesaftale med Irak for snart et år siden. Det fik Danmark til at foreslå Irak en tilsvarende aftale, og i efteråret mente den danske ambassadør i Bagdad, at en aftale var tæt på.

Men endnu er der ikke tegn på, at Integrationsministeriet kan få en generel aftale om at hjemsende afviste asylansøgere til det centrale og sydlige Irak.

Udstod straffen

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her